Dobrovolnictví
Litter picking aneb dobrovolné sbírání odpadků

Litter picking aneb dobrovolné sbírání odpadků

Taky občas na ulici sbíráte a vyhazujete odpadky do koše? Jestli ne, můžete se zapojit, klidně ještě dnes! Navíc kolem této prospěšné činnosti vzniká celé hnutí. Nazývá se litter picking, tedy sbírání smetí, nebo jak já říkám – dobrovolní popeláři ? Litter picking můžete provozovat nahodile, například když během cesty do práce vyhodíte plechovku válející se na chodníku. Litter pickingu je ale možné věnovat se systematicky, třeba když jednou za měsíc vyrazíte sbírat odpadky na konkrétní místo. Takový sběr už vyžaduje vytipování vhodné lokality a obstarání rukavic a odpadkových pytlů. Dalším druhem je organizovaný litter picking, při kterém sbíráte odpadky ve skupině. Může se jednat o několik přátel, nebo o velkou akci se spoustou účastníků. Takové akce u nás pořádají např. Ukliďme Česko nebo Trash Hero. Organizované úklidy jsou velmi efektivní, protože se za krátkou dobu uklidí velká plocha.

Ten bordel není můj

V ideálním případě by nikde žádné smetí nebylo, a tudíž by ho nikdo nemusel sbírat. Realita je bohužel jiná a na ulicích jsou odpadky a v lesích černé skládky. Je sice pravda, že v porovnání s jinými státy je na tom ČR dobře, ale přesto můžete na nepořádek narazit docela často. Důležité je, že pokud zvednete a vyhodíte byť jedinou plechovku, prokazuje tím službu komunitě. Respektive dáváte tím najevo, že vám záleží na prostředí ve kterém žijete a jste ochotni pro to něco udělat. Organizované úklidy jsou navíc dobrou příležitostí k seznámení s podobně smýšlejícími lidmi. Je pravda, že si při litter pickingu můžete z počátku připadat divně, protože sbírání odpadků není úplně běžný koníček. Věřte ale, že v tom nejste sami a na světě jsou desetitisíce lidí, kteří dělají totéž.

Příklady táhnou

Spoustu lidí nenapadne, že by mohli něco dělat, dokud to nevidí dělat někoho jiného. Litter picking je toho dobrým příkladem, jelikož ani já jsem předtím neuvažoval, že bych se účastnil nějakého sbírání odpadků. Teprve až díky několika webovým stránkám jsem zjistil, že něco takového existuje a aktivně se zapojil. V souvislosti s tím je zajímavý příběh Radky z blogu Realcamplife, kde popisuje svoji zkušenost z Kurdistánu. Během jedné volné chvilky se totiž rozhodla posbírat několik odpadků, přičemž místní průvodce ji jen nechápavě pozoroval a nevěděl, proč něco takového dělá. Radka se ale o několik měsíců později na Facebooku dozvěděla, že onen průvodce se nad jejím počínáním zamyslel, a zorganizoval vlastní úklidovou akci. A navíc v tom pokračoval i následující roky! To je důkaz, že nikdy nevíte, koho můžete inspirovat.

Několik úlovků z litter pickingu

3

3 thoughts on “Litter picking aneb dobrovolné sbírání odpadků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *