Sociální projekty
Nábytková banka v Praze se otevřela zájemcům

Nábytková banka v Praze se otevřela zájemcům

V lednu roku 2021 vznikl v Praze zajímavý sociální projekt – nábytková banka. Jedná se o místo, kam mohou lidé i firmy darovat různé druhy nábytku a elektrospotřebičů, které už nepotřebují. Ty jsou následně k dispozici potřebným, tedy lidem v hmotné nouzi, klientům sociálních služeb, bývalým vězňům vracejícím se po výkonu trestu nebo mládeži opouštějícím dětské domovy. Ať už jste dárce nebo příjemce nábytku, stačí vyplnit formulář na webových stránkách a počkat na odpověď pana Valenty, vedoucího nábytkové banky.

Celý projekt je výborný nápad nejen kvůli tomu, že pomáhá lidem v nouzi, ale zároveň podporuje ekologické myšlení. Nábytek, který by se jinak možná vyhodil, může sloužit dál. Tento princip se nazývá cirkulární ekonomika a zmiňují ho i samotní autoři nábytkové banky. Cirkulární ekonomika zastává názor, že výrobek se nemá stát nepotřebným odpadem, ale má se pro něj najít další využití. To znamená, že se daruje nebo prodá někomu, komu bude ještě užitečný, nebo se alespoň recykluje, díky čemuž se získají suroviny na výrobu něčeho nového.

Nábytková banka zaznamenala hned po otevření velký zájem a jen během prvních dvou týdnů odbavila stovky telefonátu a e-mailů. Tento nápor sice časem poleví, přesto věřím, že zájem o darování nebo příjem nábytku bude stále velký. Podobné sociální projekty představují pro konkrétní lidi obrovskou pomoc, jelikož např. lidé, kteří se zrovna dostali z ulice, mohou mít velký problém sehnat pro nás tak samozřejmou věc, jakou je obyčejná postel. Za mě tedy pro nábytkovou banku rozhodně palec nahoru ?

Tisková konference v den otevření

Panelová diskuze na téma nábytkové banky

Odkazy na nábytkovou banku Praha

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *