
Vlna negativity ve sdělovacích prostředcích
Člověk každý den přijme ze svého okolí obrovské množství podnětů. Velká část pochází z mediálního prostoru, především z televize a internetu, ale také od lidí, se kterými přichází do kontaktu. Problém nastává, pokud jsou tyto informace negativní nebo vztahy toxické, přičemž velmi často dochází k obojímu. V tomto příspěvku bych rád zauvažoval nad tím prvním, tedy vlivem médií na naši náladu.
O čem nás informují média
Zpravodajství má za účel – obecně řečeno – nestranně informovat o dění u nás či ve světě. Vzhledem k tomu, že dochází k dobrým i špatným událostem,1 dalo by se očekávat, že nám budou předkládány alespoň trochu rovnoměrně a vznikne rozumný mix. Podle mého názoru se média s touto výzvou vyrovnávají velmi bídně. Zpravodajství se již překlopilo do roviny, kdy se hledají chytlavá témata, tedy ta nejvíce kontroverzní, šokující, násilná apod. Důležité je především upoutat divákovu pozornost (televize) nebo donutit čtenáře ke kliknutí (internet). O tom, jakou skutečnou hodnotu konkrétní zpráva pro člověka má a jestli nese potenciál mu třeba zlepšit den (naivní představa, že?), se nepřemýšlí, není to potřeba.
Z televizních zpráv se stala v podstatě černá kronika, takže osnova je často následující – loupežné přepadení, korupční skandál, několikanásobná vražda, koťátka (hurá). A pokud by vám to nestačilo, zavedla jedna z televizních stanic pořad, který se zabývá jen a pouze kriminálními událostmi, takže na závěr nedostanete ani ta koťátka. Do určité míry to zachraňují veřejnoprávní média, ovšem i zde nám podávají vesměs negativní zprávy, akorát méně senzační formou, bez rychlých střihů, naléhavosti moderátorů v hlase, chmurného hudebního podkresu atd.
Noviny a internetové zpravodajství na tom nejsou o moc lépe. V náhodné dny jsem pořídil několik screenshotů zřejmě nejčtenějšího portálu u nás. Jak můžete vidět, věnuje pozornost hlavně negativním událostem. Kdysi jsem od šéfredaktora jednoho známého deníku osobně slyšel, že redakce je jenom fabrika na články. Myslím, že to trefně dokresluje, jakým způsobem se pro nás připravují informace, které každý den přijímáme.



Soustřeďte pozornost jinam
Pokud se nad tím opravdu zamyslíte, je moudré inhalovat do sebe takové jedy? Prospěje vám to nějakým způsobem, budete vyrovnanější a šťastnější člověk? Na to si každý musí odpovědět sám. Osobně jsem toho názoru, že když chcete mít šťastnější život, nemůžete ho plnit negativními myšlenkami.
Pokud tedy chcete svoji pozornost zaměřit jiným směrem, doporučuji třeba Pozitivní zprávy nebo The Dodo (nejedná se o zásilkovou službu 🙂 ), kteří působí i na Facebooku a Instagramu. Také si můžete připomenout, že ochota pomoci v těžkých chvílích, lidskost a dobré skutky jsou věci, které na světě stále existují. Nebo stačí vypnout televizi nebo internet a jít se projít, setkat se s kamarádem, něco dobrého si uvařit, meditovat, či třeba zůstat půl hodinky úplně v klidu jen s vlastními myšlenkami. Tyto aktivity dávají větší smysl a mají na člověka mnohem blahodárnější účinek, než sledovat a číst podobné zprávy, nebo se dokonce zapojovat do toxických diskuzí na zpravodajských portálech či kdekoliv jinde.
Každý se samozřejmě může svobodně rozhodnout, co bude sledovat a číst. Tak dokonce vznikl pojem doomscrolling, který označuje tendenci neustále pokračovat v surfování nebo procházení zpráv, i když jsou tyto zprávy skličující a depresivní.2 Takovéto chování se mi ale zdá nesmyslné a někdy až sebedestruktivní. Skutečně není potřeba zahlcovat se negativním balastem, i když se ho do nás snaží hrnout ze všech stran. Také proto jsem vytvořil rubriku Laskavosti kolem nás, která přináší zprávy o pozitivních věcech a dobrých skutcích. Budu rád, když nakouknete… A na závěr přikládám obrázek, protože ty někdy vydají za tisíc slov 😉

1 Jsem si vědom myšlenkového konceptu, který tvrdí, že žádné dobré či špatné události ve skutečnosti neexistují a jedná se pouze o subjektivní hodnocení pozorovatele. Ovšem pro účely tohoto článku a koneckonců i pro běžné fungování ve světě je takovéto dělení užitečné.
2 https://www.merriam-webster.com/words-at-play/doomsurfing-doomscrolling-words-were-watching